O PROJEKTU

Jednou z nejproblematičtějších znečisťujících látek v našem ovzduší je benzo[a]pyren, který je prokázaný lidský karcinogen. Benzo[a]pyren patří do skupiny polycyklických aromatických uhlovodíků, které obecně mají závažné dopady na zdraví člověka. Jeho koncentrace na mnoha měřicích stanicích imisního monitoringu v České republice překračují imisní limit daný zákonem č. 201/2012 Sb.

Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., zahájilo práce na projektu Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků v návaznosti na zpřesnění Plánu zlepšení kvality ovzduší zóny Jihovýchod CZ06Z 2020+ (PAUPZKO) podporovaného z výzvy 2A „Tromso“ z programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ financovaného z Norských fondů. Řešení projektu probíhá od května 2021 do dubna 2024. Na jeho plnění se podílí i odborníci z firmy Bucek, s. r. o.

Co je cílem projektu?

Jeho cílem je zpracování akčních plánů pro Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj, kde budou navržena vhodná opatření ke snížení koncentrací benzo[a]pyrenu. Ten byl specifikován Programem ke zlepšení kvality ovzduší zóny Jihovýchod CZ06Z 2020+ pro Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj zpracovaným Ministerstvem životního prostředí jako nejproblematičtější znečišťující látka.

Kde bude měření probíhat?

Odborníci na životní prostředí z Centra dopravního výzkumu provedou detailní měření a vyhodnocení koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků včetně zmíněné karcinogenní látky na vybraných 60 lokalitách Jihomoravského kraje a 60 místech Kraje Vysočina. Na realizaci měření kvality ovzduší a odběrech vzorků aerosolových částic pro následnou analýzu obsahů PAU se podílí také ENVItech Bohemia s.r.o. Na základě zjištěných výsledků firma Bucek s. r. o. vytvoří akční plány a navrhne konkrétní účinná opatření na snížení jejich koncentrací pro každý kraj zvlášť.

Kdy?

V průběhu dvou topných sezón a jedné sezóny netopné.

Nad rámec měření koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků bude také v obcích specifikovaných v rámci Plánu zlepšení kvality ovzduší jako cílové pro realizaci nápravných opatření i měření i dalších znečišťujících látek: SO2, NO, NO2, NOx, CO, O3, PM10, PM2.5 a PM1.

Podle čeho byly obce vybrány?

Cílové obce byly zvoleny v Plánu zlepšení kvality ovzduší zpracovaném Ministerstvem životního prostředí především na základě dat získaných z modelových výpočtů, a to z důvodu nedostatku dat získaných z reálných měření polycyklických aromatických uhlovodíků. Proto je projekt koncipován tak, aby data získaná z reálných měření plošně pokrývala co nejrozsáhlejší území zóny Jihovýchod. Jejich cílem bude zjistit stav znečištění nejen ve zmíněných problematických lokalitách i v souvislosti s dalšími znečišťujícími látkami, pro které jsou legislativně stanoveny imisní limity pro ochranu zdraví.

Spolupráce s krajskými úřady

Do řešení projektu jsou zapojeni rovněž zástupci obou krajů z příslušných odborů životního prostředí, a to zejména při výběru vhodných lokalit. Znají místní poměry a mají dlouholeté zkušenosti s realizovanými aktivitami týkajícími se kvality ovzduší. Absolvují také řadu konzultací při zpracovávání akčních plánů s ohledem na navrhování opatření ke snížení koncentrací sledovaných škodlivin.

Důležité odkazy


Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.

Kontakt
tel: +420 541 641 711
e-mail: cdv@cdv.cz
Líšeňská 33a, 636 00 Brno
Kontaktní osoba
Mgr. Roman Ličbinský, Ph.D.
Divize udržitelné dopravy a dopravních staveb

Copyright © 2022
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.